-->

7 Advantages Of International Day For Tolerance And How You Can Make Full Use Of It

এই দিনটো আৰম্ভ কৰাৰ মূল লক্ষ্য আছিল শিক্ষানুষ্ঠানসমূহ কঢ়িয়াবলৈ আৰু মানুহে বিশ্বাস কৰাযে সহনশীলতা সমাজৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ - 7 Advantages Of International Day For Tolerance in Assamese Language And How You Can Make Full Use Of It.

7 Advantages Of International Day For Tolerance And How You Can Make Full Use Of It


সহনশীলতাৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক দিৱস ১৬ নৱেম্বৰত চিহ্নিত কৰা হয়। নামটোৱে দেখে, সংস্কৃতি আৰু মানুহৰ মাজত সহনশীলতা গঢ়ি তোলাৰ বাবে এই দিনটো পালন কৰা হয়। দিনটো ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা হৈছিল। এই দিনটো আৰম্ভ কৰাৰ মূল লক্ষ্য আছিল শিক্ষানুষ্ঠানসমূহ কঢ়িয়াবলৈ আৰু মানুহে বিশ্বাস কৰাযে সহনশীলতা সমাজৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ।

7 Advantages Of International Day For Tolerance in Assamese Language And How You Can Make Full Use Of It 👇 


1. ১৯৯৫ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘই সহনশীলতাৰ বছৰ হিচাপে চিহ্নিত কৰাৰ পিছৰে পৰা এই দিনটো উদযাপন কৰা হৈছে। ১৬ নৱেম্বৰৰ তাৰিখটো বাছনি কৰা হৈছিল কিয়নো ই ইউনেস্কোৰ সহনশীলতাৰ ওপৰত নীতি ঘোষণাৰ বাৰ্ষিকী।

2. ১৯৯৫ চনত সহিষ্ণুতাৰ ওপৰত নীতিঘোষণাত উল্লেখ কৰা হৈছিল, "সহনশীলতা হৈছে আমাৰ পৃথিৱীৰ সংস্কৃতিৰ সমৃদ্ধ বৈচিত্ৰ্য, আমাৰ অভিব্যক্তিৰ প্ৰকাৰ আৰু মানুহ হোৱাৰ উপায়ৰ সন্মান, গ্ৰহণযোগ্যতা আৰু প্ৰশংসা।"

3. ১৯৯৫ চনত মহাত্মা গান্ধীৰ ১২৫ তম জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ইউনেস্কোৱে সেই ব্যক্তি আৰু সংগঠনসমূহৰ বাবে এটা পুৰস্কাৰ আগবঢ়াইছিল যিসকলে বিশেষকৈ সহনশীলতা আৰু অহিংসাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে প্ৰচেষ্টা আগবঢ়াইছিল। সহনশীলতা আৰু অহিংসাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে ইউনেস্কো-মদনজিৎ সিং বঁটাত সহনশীলতা আৰু অহিংসাৰ মনোভাৱৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বৈজ্ঞানিক, কলাত্মক, সাংস্কৃতিক বা যোগাযোগ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপ পুৰস্কৃত কৰা হৈছে।

4. আন্তৰ্জাতিক সহিষ্ণুতা দিৱস উপলক্ষে ইউনেস্কোৰ মহানিৰ্দেশক অড্ৰি আজোলে কয়, "যি সময়ত উগ্ৰবাদ আৰু ধৰ্মান্ধতা প্ৰায়ে উন্মোচিত হয়, এনে সময়ত যেতিয়া ঘৃণাৰ বিষে মানৱতাৰ এটা অংশক বিষাক্ত কৰি ৰাখিছে, সহিষ্ণুতা কেতিয়াও অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ গুণ নহয়।"

5. টুইটাৰ যোগে ইউনেস্কোৱে আন্তৰ্জাতিক সহনশীলতা দিৱস 2021 উপলক্ষে কয়, "'মানুহ হোৱাৰ ৭ বিলিয়নতকৈও অধিক উপায় আছে কিন্তু শান্তিৰ মাত্ৰ এটা পথ আছে। আৰু এইটো সহনশীলতা আৰু বুজাবুজিৰ জৰিয়তে। #ToleranceDay আগতে, আমাক শক্তিশালী কৰা বৈচিত্ৰ্য আৰু আমাক একত্ৰিত কৰা মূল্যবোধবোৰ উদযাপন কৰক!"

6. ৰাষ্ট্ৰসংঘইও দিনটোৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰিবলৈ ইয়াৰ সামাজিক মাধ্যমৰ হেণ্ডেললৈ গৈছিল। সংগঠনটোৱে কয়, "বৈচিত্ৰ্যৰ প্ৰতি সহনশীলতা আৰু সন্মান ৰখা - মূল্যবোধ যি মানুহক একত্ৰিত কৰে আৰু আমাক সকলোকে শক্তিশালী কৰে - সোমবাৰৰ #ToleranceDay2021 প্ৰতিদিনে।"

7. INTERNATIONAL DAY FOR TOLERANCE |INTERNATIONAL DAY FOR TOLERANCE 2021 |INTERNATIONAL DAY FOR TOLERANCE 2021 THEME |UN |UNESCO

• ই মানুহক তেওঁলোকৰ দৈনন্দিন জীৱনত অধিক সহনশীল আৰু শান্তিপূৰ্ণ কৰি তুলিবলৈ সমৰ্পিত।

• সহনশীলতাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে সমগ্ৰ বিশ্বতে সজাগতা সৃষ্টি কৰা, কিয়নো ই শান্তি সমৰ্থনত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

• অসহিষ্ণুতাৰ সূতাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰা।

❣️❣️""" Wishing you a very wonderful International Day For Tolerance""" ❣️❣️