Search Suggest

How we Update image on eSHRAM card idea in Assamese

eSHRAM-ত ফটো কেনেদৰে আপডেট কৰিব: ই-লেবাৰ কাৰ্ডত এনে ফটো আপডেট কৰক, ইয়াত চাওক

How we Update image on eSHRAM card idea in Assamese


How to Update image on eSHRAM 

 ই.এছ.এইচ.আৰ.এ.এম.- (eSHRAM) ত ফটো কেনেদৰে আপডেট কৰিব: কেন্দ্ৰই এটা ই-শ্ৰম পৰ্টেল (eSHRAM Portal ) বিকশিত কৰিছে যাক তেওঁলোকৰ আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে সংযোজিত কৰা হ'ব। যিহেতু শ্ৰমিকৰ ফটো খন পঞ্জীয়নৰ সময়ত আধাৰ সেৱাৰ পৰা ফটো তোলা হয় যাতে ইয়াক এশ্ৰম পৰ্টেলত (eSHRAM Portal ) আপডেট কৰা হয়, ই-শ্ৰমিক কাৰ্ডৰ (eSHRAM Card) ফটো আপডেট কৰাৰ কোনো ব্যৱস্থা নাই। ই-শ্ৰম কাৰ্ডত ফটো আপডেট কৰিবলৈ (ই শ্ৰম কাৰ্ড), আপুনি আধাৰ কাৰ্ডত ফটো আপডেট কৰিব লাগিব।

👉 ই.এছ.এইচ.আৰ.এ.এম.-ত ফটোবোৰ কেনেদৰে আপডেট কৰিব (How we Update image on eSHRAM card idea in Assamese)


অৱশ্যে, যদি শ্ৰমিকৰ ছবি আধাৰত আপডেট কৰা হয়, ই আধাৰ প্ৰমাণীকৰণৰ পিছত এছআৰএম পৰ্টেলত (eSHRAM Portal) ওলাব। ই-শ্ৰম পৰ্টেলৰ (eSHRAM Portal) বাবে পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ, শ্ৰমিকসকলৰ ওচৰত এই প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ থাকিব লাগিব – আধাৰ নম্বৰ, আধাৰ লিংক কৰা মোবাইল নম্বৰ আৰু বেংক একাউণ্ট নম্বৰ – ই-শ্ৰম কাৰ্ড (eSHRAM Card)

ই-শ্ৰম পৰ্টেলৰ (eSHRAM Portal) অধীনত পঞ্জীয়ন কৰা শ্ৰমিকসকলক প্ৰধানমন্ত্ৰী সুৰক্ষা বীমা যোজনাৰ (PMSBY) অধীনত নামভৰ্তি কৰা হ'ব আৰু প্ৰথম বছৰৰ বাবে প্ৰিমিয়াম ভাৰত চৰকাৰৰ শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে বহন কৰিব।

👉 How We Update Image on eSHRAM Card in Assamese

দেশৰ এই পৰ্টেলৰ অধীনত ইতিমধ্যে ৫ কোটিতকৈও অধিক অসংগঠিত শ্ৰমিক (UW) পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে। ই-শ্ৰম পৰ্টেলৰ (E SHRAM Portal) অধীনত পঞ্জীয়ন সম্পূৰ্ণবিনামূলীয়া আৰু শ্ৰমিকসকলে (Labor's) ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড পঞ্জীয়নৰ ( E Shram Card Registration ) জৰিয়তে সাধাৰণ সেৱা কেন্দ্ৰ (CSC), বা ৰাজ্য চৰকাৰৰ আঞ্চলিক কাৰ্যালয়ত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব। একো পৰিশোধ কৰিব নালাগে।

eSHRAM কাৰ্ড কি ( What is About eSHRAM Card )

ই-শ্ৰম পৰ্টেল (eSHRAM Portal) হৈছে এক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ আঁচনি যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সামাজিক সুৰক্ষা আঁচনিবোৰ অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ (Labor) বাবে অধিক সুলভ কৰা। শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা মুকলি কৰা ই-শ্ৰম পৰ্টেল (eSHRAM Portal) অসংগঠিত শ্ৰমিকসকলৰ "তেওঁলোকৰ নিযুক্তিৰ সৰ্বোত্তম উপলব্ধি"ৰ বাবে এক ৰাষ্ট্ৰীয় ডাটাবেচ সৃষ্টি কৰিবলৈ চৰকাৰী ৱেবছাইটত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰি। কেন্দ্ৰই অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলক বিনামূলীয়া ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড (eSHRAM Card ) প্ৰদান কৰিছে।

অসংগঠিত শ্ৰমিক (Labor) হিচাপে ই.এছ.এইচ.আৰ.এ.এম.-ত পঞ্জীয়নৰ বাবে কোনো উপাৰ্জনৰ চৰ্ত নাই। অৱশ্যে, তেওঁ আয়কৰ দাতা হ'ব নালাগে। তেওঁলোকে ই-শ্ৰম পৰ্টেল eshram.gov.in জৰিয়তে পোনপটীয়াকৈ পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে। সামাজিক সুৰক্ষা আঁচনিৰ মসৃণ বিতৰণ বা শ্ৰমিকৰ একাউণ্টত যিকোনো লাভালাভ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে কেন্দ্ৰীয়/ৰাজ্য চৰকাৰে পোনপটীয়াকৈ বেঙ্কৰ বিৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰি আছে। ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড পঞ্জীয়নৰ (eSHRAM Card Registration) পিছত কৰ্মচাৰীৰ বেঙ্ক একাউণ্টৰ পৰা কোনো কৰ্তন কৰা নহ'ব।

👉 শ্ৰমিক শ্ৰমিক কাৰ্ড পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া

ই-এছ.এইচ.আৰ.এ.এম. পৰ্টেল পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ অফিচিয়েল ৱেবছাইট eshram.gov.in লগ অন কৰক।

হোম পৃষ্ঠাত 'ৰেজিষ্টাৰ অন ই-শ্ৰেম' লিংকত ক্লিক কৰক।

আধাৰ লিংক কৰা ম'বাইল নম্বৰ আৰু কেপচা কোড প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু প্ৰেৰণ অ'টিপিত ক্লিক কৰক।

পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ পৰৱৰ্তী নিৰ্দেশনাবোৰ অনুসৰণ কৰক।

অনুগ্ৰহ কৰি মন কৰিব যে যদি শ্ৰমিক এজনৰ (শ্ৰমিক)ৰ আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰা মোবাইল নম্বৰ নাথাকে, তেন্তে তেওঁ ই-শ্ৰম পৰ্টেল পঞ্জীয়নৰ বাবে (ই শ্ৰম কাৰ্ড পঞ্জীয়ন) আৰু ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ (ই শ্ৰম কাৰ্ড) জৰিয়তে বায়োমেট্ৰিক প্ৰমাণীকৰণৰ জৰিয়তে নিকটতম চিএছচিলৈ যাব পাৰে। আপুনি পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে।

টোকা ভিএলচি আৰু চিএচচি

শ্ৰমিক পঞ্জীয়নত ভিএলচি/চিএছচি একাধিক ইএছএম পঞ্জীয়নৰ বাবে একেটা মোবাইল নম্বৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব। সৰ্বাধিক 3 ই শ্ৰমিক কাৰ্ড পঞ্জীয়নৰ বাবে এটা মোবাইল নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি (ই শ্ৰম কাৰ্ড পঞ্জীয়ন)। ভিএলইৰ চিএছচি আইডি, যি একে টা নম্বৰৰ পৰা বহুতো পঞ্জীয়ন কৰিছে, অৱৰোধ কৰা হ'ব আৰু তেওঁলোকে কমিছন নাপাব।

প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ

ই-শ্ৰম পৰ্টেলৰ (ই শ্ৰম পৰ্টেল) বাবে পঞ্জীয়ন কৰা শ্ৰমিকসকলক আধাৰ নম্বৰ, আধাৰ ৰ সৈতে সংযোজিত মোবাইল নম্বৰ আৰু বেঙ্ক একাউণ্ট নম্বৰৰ দৰে নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন।

পঞ্জীয়নৰ পিছত, অসংগঠিত পি.এম.এছ.বি.ৱাই. কৰ্মীয়ে দুৰ্ঘটনা বীমা আৱৰণ (বীমা আৱৰণ) 10,000 টকা লাভ কৰিব। ভৱিষ্যতে, এই ই-শ্ৰম পৰ্টেলৰ (ই শ্ৰম পৰ্টেল) জৰিয়তে অসংগঠিত শ্ৰমিকসকলৰ (শ্ৰমিক) সকলো সামাজিক সুৰক্ষা লাভালাভ বিতৰণ কৰা হ'ব। জৰুৰীকালীন আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় মহামাৰীৰ দৰে পৰিস্থিতিত, এই ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড (ই শ্ৰম কাৰ্ড) ডাটাবেচ যোগ্য অসংগঠিত শ্ৰমিকসকলক প্ৰয়োজনীয় সমৰ্থন প্ৰদান কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। সকলো শ্ৰমিকে ইয়াত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে!

It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…

Post a Comment