Search Suggest

Human Rights Day 10 December 2021 : মানৱ অধিকাৰ দিৱস Definition, History, Celebrations, Date, & Facts

Human Rights Day 10 December 2021: 1948 চনৰ 10 ডিচেম্বৰত, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই মানৱ অধিকাৰৰ সাৰ্বজনীন ঘোষণাপত্ৰ গ্ৰহণ কৰে, যি হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দস্তাবেজ য'ত সমগ্ৰ বিশ্বত মানুহে প্ৰাপ্য 30 টা মৌলিক অধিকাৰৰ কথা উল্লেখ কৰিছিল। উদযাপনত, 10 ডিচেম্বৰক মানৱ অধিকাৰ দিৱস হিচাপে নামাকৰণ কৰা হৈছে Human Rights Day 10 December আপোনাৰ চৌহদৰ অধ্যায়টোৱে ইয়াক কেনেদৰে উদযাপন কৰিব?

Written By: Online Tech News 2022 With Assamese Status | Date : November 29, 2021 (07:55 PM)

Human Rights Day 10 December 2021 : মানৱ অধিকাৰ দিৱস Definition, History, Celebrations, Date, & Facts
Human Rights Day 10 December 2021 : মানৱ অধিকাৰ দিৱস Definition, History, Celebrations, Date, & Facts


ইয়াত ইউ.এন.এ. UNA আমাৰ মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ আৱাসী দলে আপোনাৰ চৌহদত মানৱ অধিকাৰ দিৱস Human Rights Day 10 December উদযাপন কৰাৰ বাবে 10 টা মহান পৰামৰ্শ লৈ আহিছে। ফ্ৰী এণ্ড ইকুৱেল আৰু হি ফৰ শ্বী ৰ দৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ অভিযানক সমৰ্থন কৰাৰ উপৰিও, আপুনি কৰিব পাৰে:


👉 ছাত্ৰ চৰকাৰী প্ৰস্তাৱ এটা পাছ কৰক: মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ সন্মানত এটা প্ৰস্তাৱ পাছ কৰিবলৈ আপোনাৰ ছাত্ৰ চৰকাৰ বা ছাত্ৰ পৰিষদৰ এজন সদস্যৰ সৈতে কাম কৰক।


👉 আপোনাৰ বিদ্যালয়ৰ বাতৰি কাকতত এটা অ'প-এড বা প্ৰবন্ধ লিখক: বিদ্যালয়ৰ বাতৰি কাকতবোৰ বিশ্বজুৰি মানৱ অধিকাৰৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে কথা পাতিবলৈ এক উত্তম স্থান হ'ব পাৰে।


👉 ৰাজহুৱা পঢ়া ৰখা: আপোনাৰ শিক্ষাৰ্থী কেন্দ্ৰত মাইক্ৰ'ফোন এটা ছেট আপ কৰক বা, যদি বতৰ সোঁফালে থাকে, বাহিৰত আৰু মানৱ অধিকাৰৰ সাৰ্বজনীন ঘোষণাসম্পূৰ্ণভাৱে পঢ়ক।


❣️ Human Rights Day 2021 Theme : "EQUALITY - Reducing inequalities, advancing human rights" | মানৱ অধিকাৰ দিৱস 2021 বিষয়বস্তু: "সমতা - অসমতা হ্ৰাস কৰা, মানৱ অধিকাৰ আগবঢ়োৱা" |


এই বছৰৰ মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ বিষয়বস্তু 'সমতা' আৰু ইউডিএইচআৰৰ অনুচ্ছেদ 1-ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত – "সকলো মানুহ মৰ্যাদা আৰু অধিকাৰত মুক্ত আৰু সমানভাৱে জন্ম গ্ৰহণ কৰে।" (Human Rights Day 2021 Theme : "EQUALITY - Reducing inequalities, advancing human rights")


সমতা আৰু বৈষম্যহীনতাৰ নীতিবোৰ মানৱ অধিকাৰৰ কেন্দ্ৰবিন্দু। সমতা 2030 ৰ কাৰ্যসূচীৰ সৈতে সংযোজিত আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দৃষ্টিভংগীৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰা নথিখনত কাকো এৰি দিয়াৰ ওপৰত ফ্ৰেমৱৰ্ক নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে: বহনক্ষম উন্নয়নৰ কেন্দ্ৰত সমতা আৰু বৈষম্যহীনতা। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে মহিলা আৰু ছোৱালী, থলুৱা লোক, আফ্ৰিকান বংশোদ্ভূত লোক, এলজিবিটিআই লোক, প্ৰব্ৰজনকাৰী আৰু বিকলাঙ্গ লোককে ধৰি সমাজৰ আটাইতকৈ দুৰ্বল লোকসকলক প্ৰভাৱিত কৰা বৈষম্যৰ গভীৰ প্ৰকাৰবোৰৰ বাবে সমাধান বিচাৰি উলিওৱা আৰু বিচাৰি উলিওৱা।


সমতা, অন্তৰ্ভুক্তি আৰু বৈষম্যহীনতা, আন কথাত - উন্নয়নৰ বাবে মানৱ অধিকাৰ-আধাৰিত দৃষ্টিভংগী - অসমতা হ্ৰাস কৰাৰ আৰু 2030 ৰ কাৰ্যসূচী বাস্তৱায়িত কৰাৰ দিশত আমাৰ পথ পুনৰ আৰম্ভ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়।


❣️ World Top10 Human Rights Day 2021 Quotes - "EQUALITY - Reducing inequalities, advancing human rights"

World Top10 Human Rights Day 2021 Quotes
Gatty image : World Top10 Human Rights Day 2021 Quotes  (credit: png tree)


• মানুহক তেওঁলোকৰ মানৱ অধিকাৰ অস্বীকাৰ কৰাটো হৈছে তেওঁলোকৰ মানৱতাক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা- "Nelson Mandela"

• আপুনি নিজৰ বাবে দাবী কৰা প্ৰতিটো মানুহক প্ৰতিটো অধিকাৰ দিয়ক— Robert Green Ingersoll

• মানৱ জীৱন আৰু সুখৰ যত্ন, আৰু তেওঁলোকৰ ধ্বংস নহয়, ভাল চৰকাৰৰ প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ বস্তু- Thomas Jefferson

• আনৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰাটো হৈছে এজন মানুহৰ আটাইতকৈ মহৎ আৰু সুন্দৰ সমাপ্তি- Khalil Gibran

• যেতিয়া এজন মানুহৰ অধিকাৰ বিপদাপন্ন হয় তেতিয়া প্ৰতিজন মানুহৰ অধিকাৰ হ্ৰাস হয়- John F. Kennedy

• স্বাধীনতামানে সকলো ঠাইতে মানৱ অধিকাৰৰ সৰ্বোচ্চতা- Theodore Roosevelt

• মানৱ অধিকাৰৰ বাবে মহৎ সংগ্ৰামৰ প্ৰতি নিজকে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ কৰক। আপুনি আপোনাৰ এজন বৃহত্তৰ ব্যক্তি, আপোনাৰ দেশৰ এক বৃহত্তৰ ৰাষ্ট্ৰ আৰু বাস কৰিবলৈ এক সূক্ষ্ম পৃথিৱী বনাব- Martin Luther King, Jr.

• সকলোৰে শান্তিপূৰ্ণ সহাবস্থান, মৌলিক ব্যক্তিগত স্বাধীনতা, দুখ-কষ্ট দূৰীকৰণ আৰু উৎপাদনশীল জীৱন যাপন কৰাৰ সুযোগ আছে- Jimmy Carter

• উঠক, থিয় হওক, আপোনাৰ অধিকাৰৰ বাবে থিয় হওক। উঠক, থিয় হওক, যুঁজ এৰি নিদিব- Bob Marley

• মানৱ অধিকাৰ কেৱল সন্ত্ৰাসবাদ, দমন বা হত্যাৰ দ্বাৰা উলংঘন কৰা নহয়, লগতে অন্যায় অৰ্থনৈতিক গাঁথনিৰ দ্বাৰাও উলংঘন কৰা হয় যিয়ে বৃহৎ অসমতা সৃষ্টি কৰে- Pope Francis

It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…

Post a Comment