Search Suggest

One Nation One Ration Card Form Online 2021 Yojana : নতুন ৰেচন কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন মুকলি কৰা হৈছে, এনেদৰে ৰেচন কাৰ্ড বনাওক

 Written By: Online Tech News 2022 With Assamese Status | Date : November 27 , 2021 IST : 02:44 PM

One Nation One Ration Card Form Online 2021 Yojana : নতুন ৰেচন কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন মুকলি কৰা হৈছে, এনেদৰে ৰেচন কাৰ্ড বনাওক


এক দেশ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনি 2021-ৰ উদ্দেশ্য  - One Nation One Ration Highlight 

এক দেশ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনিৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশত ভুৱা ৰেচন কাৰ্ড প্ৰতিৰোধ কৰা আৰু দেশত দুৰ্নীতি প্ৰতিৰোধ কৰা|

এই আঁচনিখন ৰূপায়ণ কৰাৰ পিছত, যদি এজন ব্যক্তি এঠাইৰ পৰা আন ঠাইলৈ যায়, তেন্তে ৰেচন লোৱাত তেওঁৰ কোনো অসুবিধা নহ'ব|

এই এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনিয়ে প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকসকলক অধিক লাভান্বিত কৰিব

এই লোকসকলে সম্পূৰ্ণ খাদ্য সুৰক্ষা লাভ কৰিব|

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সমগ্ৰ দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত সময়মতে আঁচনিখন আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে যাতে অধিক সংখ্যক লোকে আঁচনিখনৰ লাভালাভ লাভ কৰিব পাৰে|


One Nation One Ration Card Scheme के मुख्य तथ्य

योजना का नाम----एक देश एक राशन कार्ड योजना
इनके द्वारा पेश किया गया----श्री राम विलास पासवान
उद्देश्य----यह सुनिश्चित करने के लिए कि कोई भी व्यक्ति सब्सिडी वाले खाद्यान्न प्राप्त करने से वंचित न रहे  
योजना की समय सीमा----30 जून 2030
लाभार्थी-----अखिल भारतीय राशन कार्ड धारक
नोडल एजेंसी----भारतीय खाद्य निगम


এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড প্ৰপত্ৰ অনলাইন (One Nation One Ration Card Form Online 2021 Yojana) : ৰেচন কাৰ্ডৰ (Ration Card) সহায়ত, সমাজৰ দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ লোকসকলে চাউল, ঘেঁহু, চেনী আদিৰ দৰে বিভিন্ন লাভালাভ লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ৰেচন কাৰ্ডে লোকসকলক চৰকাৰৰ দ্বাৰা বিভিন্ন কল্যাণমূলক আঁচনি প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে। এতিয়া, দেশৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনি (One Nation One Ration Card) ৰূপায়ণ কৰিছে। ভাৰতৰ সকলো ৰাজ্যতে পিডিএছৰ  জৰিয়তে ৰেচন কাৰ্ড জাৰী কৰা হয়।


অনলাইন এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড প্ৰপত্ৰ [ One Nation One Ration Card Online Form fill-up ] 


এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনিৰ (এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড যোজনা) অফিচিয়েল ৱেবছাইটটো ( www.impds.nic.in ) আই.এম.পি.ডি.এছ.-ৰ (IMPDS) সম্পূৰ্ণ ৰূপ হৈছে ৰাজহুৱা বিতৰণ প্ৰণালীৰ একত্ৰিত ব্যৱস্থাপনা। আই.এম.পি.ডি.এছ. পৰ্টেলত (IMPDS Portal ), আৱেদনকাৰীসকলে সমগ্ৰ দেশৰ সকলো ৰাজ্যৰ বিষয়ে তথ্য চাব পাৰে। ৰেচন কাৰ্ড (Ration Card) আঁচনি আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত, আকলন কৰা হৈছে যে 24 খন ৰাজ্যৰ 69 কোটি লোক এই আঁচনিৰ পৰা লাভান্বিত হৈছে।


How We Apply Online Ration Card From @impds.nic.in 


👉নিৰ্ধাৰিত নতুন ফৰ্মেটত কিছুমান ৰেচন কাৰ্ড (ৰেচন কাৰ্ড) ধাৰকৰ বিৱৰণ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে য'ত ৰাজ্যবোৰে তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি বিৱৰণ যোগ দিব পাৰে।


👉প্ৰৱেশাধিকাৰৰ সহজতাৰ বাবে, ৰেচন কাৰ্ডবোৰ দ্বিভাষিক বিন্যাসত আছে। এটা ইংৰাজী বা হিন্দীত আৰু আনটো স্থানীয় ভাষাত আছে।- One Nation One Ration Card Yojana 2021


👉এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচনৰ এটা 10 টা অংকৰ মানক ৰেচন কাৰ্ড নম্বৰ আছে। প্ৰথম দুটা অংকে ৰাজ্যিক কোড প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, আৰু পৰৱৰ্তী দুটা অংকে ৰেচন কাৰ্ড নম্বৰ চলাই আছে,

ইয়াৰ উপৰিও, প্ৰতিজন ঘৰুৱা সদস্যৰ বাবে এক নিৰ্দিষ্ট সদস্য পৰিচয় পত্ৰ সৃষ্টি কৰাৰ বাবে আন 2 টা অংকৰ সৈতে ৰেচন কাৰ্ড নম্বৰ (এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড যোজনা)ত যোগ দিয়া হ'ব।


ৰাজ্য চৰকাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় খাদ্য সুৰক্ষা আইনৰ অধীনত এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনি (One Nation One Ration Card Yojana 2021) পিডিএছৰ পৰা ৰাজসাহায্যপ্ৰাপ্ত খাদ্যশস্য ক্ৰয় কৰিবলৈ যোগ্য পৰিয়ালবোৰক ৰেচন কাৰ্ড (Ration Card) প্ৰদান কৰে। খাদ্য, অসামৰিক যোগান আৰু উপভোক্তা পৰিক্ৰমা বিভাগে (ahara.kar.nic.in) জাৰী কৰা, ই এক পৰিচয় প্ৰমাণ হিচাপে কাম কৰে।


এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড যোজনা (One Nation One Ration Card Yojana 2021) 

 

এই প্ৰবন্ধটোৱে অফিচিয়েল পৰ্টেলত এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনি (One Nation One Ration Card Yojana 2021), অনলাইন আবেদন 2021, আঁচনিৰ লাভালাভ, ৰাজ্যঅনুসৰি তালিকা আৰু কাৰ্ডৰ স্থিতিৰ প্ৰক্ৰিয়াব্যাখ্যা কৰিছে। নাগৰিকসকলে ২০২১ চনৰ জুনৰ পৰা আঁচনিখন লাভ কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখনে সমগ্ৰ ভাৰতত ৰেচন কাৰ্ড (Ration Card) আঁচনিৰ জৰিয়তে প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকসকলক লাভালাভ প্ৰদান কৰে। ই স্বচ্ছ আৰু মসৃণ ৰাজহুৱা বিতৰণ সেৱাৰ পথ প্ৰশস্ত কৰে।


ৰেচন কাৰ্ড (Ration Card) সেৱাক পৰৱৰ্তী পৰ্যায়লৈ লৈ ভাৰত চৰকাৰে এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনি (One Nation One Ration Card Yojana 2021) নামৰ এক ফ্লেগশ্বিপ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে। আঁচনিখনৰ অধীনত, নাগৰিকসকলে, বেছিভাগ প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকে, সমগ্ৰ ভাৰতৰ যিকোনো স্থানৰ পৰা ৰেচন সংগ্ৰহ কৰিব পাৰে। নাগৰিকসকলে ৰেচন কাৰ্ডৰ বাবে অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে, তালিকাখন পৰীক্ষা কৰিব পাৰে আৰু আনকি impds.nic.in পৰ্টেলত কাৰ্ডখনৰ স্থিতি পৰীক্ষা কৰিব পাৰে।


ঘৰত বনোৱা ৰেচন কাৰ্ড – Can We Apply Online One Nation One Ration Card from Home


👉 এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ বিভিন্ন ৱেবছাইট আৰু লিংক আছে যি এজন ব্যক্তিয়ে বাস কৰা ৰাজ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।


👉 আপুনি বাস কৰা ৰাজ্যৰ ৱেবছাইটটো চাওক আৰু ৰেচন কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰক।


👉 আপুনি যি টো পোৰ্টেলত আবেদন কৰিব বিচাৰে সেইটো পৰ্টেলত লগ ইন কৰক।


👉আবেদন পত্ৰত ক্লিক কৰক


👉 আপোনাৰ সকলো ব্যক্তিগত বিৱৰণ পূৰণ কৰক।


👉 বিৱৰণ পূৰণ কৰাৰ পিছত, এতিয়া সকলো নথিপত্ৰ আপলোড কৰক আৰু "অনলাইন প্ৰয়োগ কৰক" বুটামত ক্লিক কৰক।


বিভিন্ন উৎসৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰা দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ লোকসকলক ৰেচন কাৰ্ড (Ration Card) বিতৰণ কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকক খাদ্য সুৰক্ষা প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰণালীটো প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে। ইয়াত, আমি আপোনাক চৰকাৰে আগবঢ়োৱা এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনি (One Nation One Ration Card Yojana 2021) সম্পৰ্কে সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য প্ৰদান কৰিছো।


মে মাহত, বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোষণা কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড (ONORC) আঁচনি। ঘোষণাটো অৰ্থনীতিত তৰলতাৰ সংকটৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ ২০ লাখ কোটি ৰ পেকেজৰ এটা অংশ আছিল। সীতাৰমণে কৈছিল যে এক ৰাষ্ট্ৰ এক ৰেচন কাৰ্ড আঁচনিৰ (One Nation One Ration Card Yojana 2021) বাবে প্ৰযুক্তি প্ৰণালী ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব, যিয়ে প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলক ২০২১ চনৰ মাৰ্চৰ ভিতৰত ভাৰতৰ যিকোনো ন্যায্য মূল্যৰ দোকানৰ পৰা ৰেচন কাৰ্ড (ৰেচন কাৰ্ড) প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ অনুমতি দিব।

It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…