-->

Pak vs Ban cricket Update in Assamese : টাইগাৰে ৩৩০ ৰাণত আউট হোৱাৰ লগে লগে হাছান আলীৰ বাবে আন এটা ৫ উইকেট ৰখা হয়

 শনিবাৰে পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে আৰম্ভণি ক্ৰিকেট টেষ্টৰ প্ৰথম ইনিংছত বাংলাদেশ ৩৩০ ৰাণত আউট হোৱাৰ লগে লগে ফাষ্ট বলাৰ হাছান আলীয়ে ৫১ ৰাণত পাঁচটা উইকেট দখল কৰে।

Written By : Online Tech News 2022 with Assamese Status | Date : 12: 58 PM November 27, 2021 

Pak vs Ban cricket Update in Assamese : টাইগাৰে ৩৩০ ৰাণত আউট হোৱাৰ লগে লগে হাছান আলীৰ বাবে আন এটা ৫ উইকেট ৰখা হয়
Pak vs Ban cricket Update in Assamese : টাইগাৰে ৩৩০ ৰাণত আউট হোৱাৰ লগে লগে হাছান আলীৰ বাবে আন এটা ৫ উইকেট ৰখা হয়


Pak vs Ban cricket Update in Assamese : দ্বিতীয় দিনৰ প্ৰথম অধিৱেশনত আলীয়ে বাংলাদেশৰ প্ৰতিৰোধ ভংগ কৰে, যেতিয়া ঘৰুৱা দলটো ২৫৩-৪ ত পুনৰ আৰম্ভ হয়। তেওঁ শনিবাৰে বাংলাদেশৰ সৈতে মাত্ৰ ৭৭ ৰাণ যোগ কৰি চাৰিটা উইকেট দখল কৰিছিল। পৰীক্ষাত তেওঁৰ ষষ্ঠ পাঁচ টা উইকেট তেওঁৰ নতুন বলৰ অংশীদাৰ শ্বাহিন আফ্ৰিদিৰ দ্বাৰা পৰিপূৰক আছিল, যাৰ 2-70 আছিল, আৰু মিডিয়াম পেচাৰ ফাহিম আশ্ৰাফে 2-54 ৰাণ কৰিছিল।


বাংলাদেশৰ হৈ লিটন দাসে প্ৰথম শতক অৰ্জন কৰাৰ পিছত সৰ্বাধিক ১১৪ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে আৰু মুশফিকুৰ ৰহিমে ৯১ ৰাণ যোগ কৰে। মেহিদী হাছান ৩৮ ৰাণত আউট হোৱা নাছিল । যিহেতু বাংলাদেশে প্ৰথম দিনটো ভালহোৱাৰ পিছত নিজৰ আধিপত্য বঢ়োৱা দেখা গৈছিল, আলীয়ে তেওঁলোকক দ্বিতীয় অভাৰত লিটনক আউট কৰি এটা বিফলতা প্ৰদান কৰিছিল।

দিনটো ১১৩ ৰাণেৰে আৰম্ভ কৰা লিটনে আলীয়ে লেগ-বিফোৰ উইকেট আউট কৰাৰ আগতে মাত্ৰ এটা ৰাণ যোগ কৰিব পাৰে।

প্ৰথম দিন (Pak vs Ban cricket Update in Assamese)

কালি খেলখনৰ প্ৰথম দিনটোত দাসে তেওঁৰ প্ৰথম শতক অৰ্জন কৰিছিল যিহেতু বাংলাদেশে এক নড়বড়ে আৰম্ভণিৰ পৰা পুনৰুদ্ধাৰ কৰি ২৫৩-৪ ত উপনীত হৈছিল। প্ৰথম অধিৱেশনত বাংলাদেশ ৪৯-৪ লৈ হ্ৰাস হোৱাৰ পিছত তেওঁ আৰু মুশফিকুৰ ৰহিমে ২০৪ ৰাণৰ অপৰাজিত অংশীদাৰীত্ব ৰখাৰ বাবে একত্ৰিত হয়।

তেওঁলোকে ৰাতিপুৱা অধিৱেশনৰ প্ৰথমাৰ্ধৰ পৰা গোটেই দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় অধিৱেশনৰ মাজেৰে পাকিস্তানৰ বলাৰসকলক দূৰত ৰাখিছিল। বেয়া পোহৰৰ বাবে ষ্টাম্পত লিটন ১১৩ ৰাণ ত আৰু মুশফিকুৰে ৮২ ৰাণ কৰিছিল। প্ৰথম ঘণ্টাটো পাকিস্তানৰ দ্ৰুত বলাৰসকলৰ আছিল, যিয়ে পিটছত প্ৰাৰম্ভিক আৰ্দ্ৰতা ব্যৱহাৰ কৰিছিল। অপেনাৰ ছেইফ হাছানে দ্বিতীয় অভাৰত দ্ৰুত বলাৰ হাছান আলীক দুটা বাউণ্ডেৰী মাৰি বাংলাদেশৰ বাবে এটা ভাল আৰম্ভণিৰ ইংগিত দিয়ে।

প্ৰাৰম্ভিক অংশীদাৰ শ্বাদমান ইছলামে শ্বাহিন শ্বাহ আফ্ৰিদিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিছিল, যিয়ে বলটো ভালদৰে স্থানান্তৰ কৰিছিল, কিন্তু চেইফে আত্মবিশ্বাসেৰে বাঢ়ি গৈছিল আৰু বাওঁহাতৰ পেচাৰজনক মিড-অফৰ মাজেৰে চাৰি ৰাণৰ বাবে চালিত কৰিছিল।

আফ্ৰিদীয়ে পৰৱৰ্তী ডেলিভাৰীটোৰ সৈতে ভাঙি গৈছিল যেতিয়া ছাইফে ১৪ ৰাণত এটা চুটি ভৰিলৈ এটা চুটি ডেলিভাৰী প্ৰতিহত কৰিছিল। শাদমেনও 14 ৰাণত পৰিছিল, কিয়নো আলীয়ে তেওঁৰ আৰম্ভণিৰ স্পেলত ৰাণ লিক কৰাৰ পিছত তেওঁৰ ভৰি আগতে ৰাখিছিল। অফস্পিনাৰ চাজিদ খানে দলটোক এটা ডাঙৰ সফলতা প্ৰদান কৰিছিল যেতিয়া তেওঁ অধিনায়ক মমিনুল হকক ৬ ৰাণত আউট কৰিবলৈ সফলতাৰে পৰ্যালোচনা কৰিছিল। নাজমুল শান্তোৱে তেওঁক অনুসৰণ কৰে, ১৪ ৰাণত পইণ্ট কৰিবলৈ এটা পোনপটীয়া কেচ দিয়ে যিহেতু বাংলাদেশ চাপত ভাগি পৰিছিল।

লিটন আৰু মুশফিকুৰ আৰম্ভণিতে যথাযথভাৱে সতৰ্ক আছিল আৰু তেওঁলোকে আধিপত্য বিস্তাৰ কৰাৰ আগতে কিছুমান জটিল মুহূৰ্তৰ পৰা বাচি গৈছিল। গোটেই মাজৰ অধিৱেশনত তেওঁলোক অক্ষত হৈ পৰিছিল য'ত তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অৰ্ধ-শতক উত্থাপন কৰিছিল আৰু লিটনে খানক দিনটোৰ একমাত্ৰ ছয়ৰ বাবে আঘাত কৰিছিল।

দুৰ্বল টি-২০ বিশ্বকাপৰ পিছত টুৱেণ্টি-২০ দলৰ পৰা বাদ পৰা লিটনে বাওঁহাতৰ স্পিনাৰ নৌমান আলীৰ চুটি ডেলিভাৰীটো পিছফালৰ পইণ্টৰ পৰা বাউণ্ডেৰীলৈ কটালে আৰু ৯৫ টা বলত অৰ্ধশতক অৰ্জন কৰে। পিটচে বলাৰসকলৰ বাবে একো আগবঢ়োৱা নাছিল, পাকিস্তানৰ পেচাৰসকলে এটা চুটি বলৰ পৰিকল্পনা লৈ আহিছিল যিটোৱে প্ৰায় লিটনহিচাপে কাম কৰিছিল, 67 ৰাণত, আফ্ৰিদিৰ বলত এটা ভুল কৈছিল কিন্তু খানে মিডউইকেটত কেচটো নমাই দিছিল।

লিটন তেতিয়া অধিক সতৰ্ক হৈ পৰিছিল।( Pak vs Ban cricket Update in Assamese  )


ইফালে, মুছফিকুৰে ১০৮ টা বলত দ্ৰুত বলাৰ আলীৰ বিৰুদ্ধে একেৰাহে বাউণ্ডেৰী দি ২৪ তম অৰ্ধশতক অৰ্জন কৰে। তেওঁ নৌমান আলীৰ নো-বলৰ বাবে পোনপটীয়াকৈ পইণ্ট লৈ যোৱাৰ পিছত বাচি গৈছিল। সাৱধানতাৰে খেলি লিটনে ১৯৯ টা বলত নৌমানক এক ৰাণৰ বাবে মিড-অফলৈ ঠেলি দিয়াৰ পিছত তেওঁৰ প্ৰথম টেষ্ট শতক অৰ্জন কৰে।

পাকিস্তানে নতুন বলটো আন পাঁচ অভাৰৰ বাবে পুৰস্কাৰ অবিহনে উপলব্ধ হোৱাৰ লগে লগে লৈছিল।

ঘৰুৱা দলটোৱে তিনিজন গুৰুত্বপূৰ্ণ খেলুৱৈক হেৰুৱাইছে কিয়নো চাকিব আল হাছান আৰু তামিম ইকবাল আঘাতৰ বাবে বাহিৰ হৈছিল আৰু জিম্বাবোৱেৰ বিৰুদ্ধে বাংলাদেশৰ অন্তিম টেষ্টত ১৫০ নট আউট মাৰিথকা মাহমুদুল্লাই পাঁচদিনীয়া ফৰ্মেটৰ পৰা অৱসৰ লৈছিল। তিনিখন খেলৰ টি-২০ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শৃংখলাত বাংলাদেশক পৰাস্ত কৰি পাকিস্তান টেষ্ট শৃংখলালৈ আহিছিল। দৰ্শকসকলে আব্দুল্লাহ চফিকক টেষ্ট অভিষেক প্ৰদান কৰে, যিয়ে তেওঁ খেলা তিনিখন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ মেচত দুটা শতক অৰ্জন কৰিছিল।

Tags :  Pakistan national cricket team • Bangladesh national cricket team • Test cricket • Bangladesh • Twenty20 • Liton Das • Mushfiqur Rahim

sri lanka vs west indies , sl vs wi ,  south africa vs netherlands,  will young, sa vs ned , श्रीलंका बनाम ,  वेस्टइंडीज ,  tom latham ,  namibia vs oman ,  wi vs sl

ballon d'or 2021 ,  kraigg brathwaite ,  ban बनाम pak , 

pakistan vs. bangladesh ,  liton das ,  mushfiqur rahim, 

sarfaraz ahmed.