Search Suggest

Sukanya Samriddhi Yojana And How does the Sukanya Samriddhi Yojana work?

Sukanya Samriddhi Yojana And How does the Sukanya Samriddhi Yojana workসুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা (এছ.এছ.ৱাই.) (Sukanya Samriddhi Yojana in Assamese) হৈছে চৰকাৰ সমৰ্থিত ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনি যাক কন্যা সন্তানৰ আৰ্থিক কল্যাণৰ বাবে সঞ্চয় ৰক্ষা কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে আৰম্ভ কৰা হৈছে।


Update By Assamese Status | Date : 16 July 2021


Sukanya Samriddhi Yojana example png Image
Sukanya Samriddhi Yojana


Assam : সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা Sukanya Samriddhi Yojana (এছ.এছ.ৱাই.) হৈছে চৰকাৰ সমৰ্থিত ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনি যাক কন্যা সন্তানৰ আৰ্থিক কল্যাণৰ বাবে সঞ্চয় ৰক্ষা কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে আৰম্ভ কৰা হৈছে। কন্যা সন্তানৰ ভাৰতীয় অভিভাৱকে তেওঁলোকৰ ছোৱালী সন্তানৰ বাবে সঞ্চয় একাউণ্টৰ দৰে এছ.এছ.ৱাই. (Sukanya Samriddhi Yojana) একাউণ্ট খুলিব পাৰে আৰু বিনিয়োগ কৰা পৰিমাণৰ ওপৰত এক স্থিৰ সূত উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

Sukanya Samriddhi Yojana in Assamese : বেটি বচাও, বেটি পঢ়াও উদ্যোগৰ অধীনত আৰম্ভ কৰা এই আঁচনিখন অভিভাৱকসকলৰ বাবে তেওঁলোকৰ কন্যা সন্তানৰ ভৱিষ্যতত বিনিয়োগ কৰাৰ বাবে এক ভাল বিকল্প। সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ বিভিন্ন সুবিধাৰ বিষয়ে গম পোৱাৰ আগতে, বিশেষত্ববোৰ বুজি পাওঁ আহক

👉 সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ বিশেষত্বসমূহ | Characteristic of Sukanya Samriddhi Yojana 


কেৱল কন্যা সন্তানৰ পিতৃ-মাতৃ বা আইনী অভিভাৱকেহে তাইৰ হৈ একাউণ্ট খুলিব পাৰে। এটা পৰিয়ালে কেৱল ২ জনী লৈকে ছোৱালীৰ বাবে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

ছোৱালীজনীৰ বয়স 10 বছৰ হোৱাৰ আগতে পৰিয়ালটোৱে এছ.এছ.ৱাই.  Sukanya Samriddhi Yojana একাউণ্ট খুলিব লাগিব আৰু একাউণ্টটো খোলাৰ তাৰিখৰ পৰা 21 বছৰৰ পিছত একাউণ্টটো পৰিপক্ক হ'ব। অৱশ্যে, কাৰ্যকাল উকলি যোৱাৰ আগতে ছোৱালীজনীৰ বিয়া হ'লে 21 বছৰৰ এই সীমা প্ৰযোজ্য নহয়। বিয়াৰ পিছত সুকন্যা সমৃদ্ধি  Sukanya Samriddhi Yojana একাউণ্ট টো কাৰ্যক্ষম নহ'ব।


বিনিয়োগ কৰিব পৰা নিম্নতম পৰিমাণ হৈছে প্ৰতি বছৰে ₹250 আৰু সৰ্বাধিক পৰিমাণ প্ৰতি বছৰে 1,50,000 ₹ হ'ব পাৰে। যদি যিকোনো বছৰত নিম্নতম পৰিমাণ বিনিয়োগ কৰা নহয়, একাউণ্টটো ডিফল্ট হৈ আছে আৰু সৰু জৰিমনা পৰিশোধ কৰাৰ পিছত একাউণ্টটো পুনৰুজ্জীৱিত কৰিব পাৰি বুলি বিবেচনা কৰা হয়।


👉 সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাটোৱে কেনেদৰে কাম কৰে? | How does the Sukanya Samriddhi Yojana work?


এটা পৰিয়ালে ডাকঘৰ বা কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত বেংকত ছোৱালী জনীৰ Sukanya Samriddhi Yojana বাবে একাউণ্ট খুলিব পাৰে। যদিও কিছুমানে একাউণ্ট খোলাৰ বাবে ডাকঘৰ বা বেঙ্কলৈ শাৰীৰিকভাৱে যাব বিচাৰে, বেছিভাগ কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত বেঙ্কেও এই প্ৰক্ৰিয়াটো অনলাইনত কৰে।


প্ৰতি বছৰে এছ.এছ.ৱাই. Sukanya Samriddhi Yojana একাউণ্টত জমা দিব লাগিব আৰু এই জমাবোৰ একাউণ্ট খোলাৰ তাৰিখৰ পৰা 15 বছৰ সম্পূৰ্ণ নোহোৱালৈকে কৰিব লাগিব। ১৬ ৰ পৰা ২১ তম বছৰলৈ কোনো জমা কৰিব নালাগে। এই জমা কৰা পৰিমাণবোৰ ম্যাদপুৰ্তি লৈকে জমা হৈ থাকিব।


একাউণ্টটোৱে ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত বাৰ্ষিক সূত অৰ্জন কৰিব। এই সূতটো পঞ্চম দিনৰ সমাপ্তি আৰু মাহৰ শেষৰ মাজত একাউণ্টৰ নিম্নতম বেলেন্সৰ ওপৰত গণনা কৰা হয়। সেয়েহে, মাহৰ প্ৰথম 4 দিনৰ ভিতৰত জমা কৰা উচিত।


পৰিপক্কতাৰ পিছত, শিশুৱে সঞ্চিত মূলধন প্ৰাপ্ত কৰিব, লগতে সমগ্ৰ কাৰ্যকালৰ সঞ্চিত সূত প্ৰাপ্ত কৰিব। যদিও সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টটো কন্যা সন্তানৰ পিতৃ-মাতৃ বা অভিভাৱকে খুলিছে আৰু পৰিচালনা কৰে, 18 বছৰ বয়সৰ পিছত ছোৱালীজনীয়ে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ দাখিল কৰি নিজৰ একাউণ্ট চলাব পাৰে।


উচ্চ শিক্ষা বা বিবাহৰ দৰে নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে ছোৱালীজনীৰ বয়স 18 বছৰ হোৱাৰ পিছতহে জমা হোৱা পৰিমাণৰ 50% লৈকে আংশিক প্ৰত্যাহাৰৰ অনুমতি দিয়া হয়।


কেৱল কন্যা সন্তানৰ মৃত্যু, জমাকৰ্তাৰ অৱদান দিবলৈ আৰ্থিক অক্ষমতা বা 18 বছৰ বয়স হোৱাৰ পিছত বিয়া হোৱা কন্যা সন্তানৰ ক্ষেত্ৰত অকাল বন্ধ ৰখাৰ অনুমতি দিয়া হয়।


👉 সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ সুবিধাসমূহ


এই চৰকাৰ সমৰ্থিত সামগ্ৰীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সুবিধা হৈছে বিনিয়োগকাৰীসকলক প্ৰদান কৰা স্থিৰ ৰিটাৰ্ণ। বৰ্তমান, এই আঁচনিৰ পৰা বছৰি 7.6% সূতৰ হাৰ বেঙ্ক জমা আৰু আন কেইটামান ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সঁজুলিৰ পৰা প্ৰাপ্ত সূততকৈ অধিক, যাৰ ফলত পৰিয়ালবোৰে কন্যা সন্তানৰ উচ্চ শিক্ষা বা বিবাহৰ বাবে বিনিয়োগ কৰাৰ এক নিৰ্ভৰযোগ্য উপায় হৈ পৰিছে।


"যদিও এছ.এছ.ৱাই.-ৰ পৰা সূতৰ ৰিটাৰ্ণ আন কেইটামান সামগ্ৰীৰ তুলনাত অধিক, আপুনি মনত ৰাখিব লাগিব যে চৰকাৰে এই হাৰ তিনিমহীয়াকৈ সংশোধন কৰে আৰু প্ৰৱণতা নিশ্চিতভাৱে নিম্নমুখী হৈছে। 2015 চনত এই আঁচনিখন আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত 9.2% সূতৰ পৰা এতিয়া 7.6% সূতলৈকে, হ্ৰাসটো স্থিৰ হৈ আছে আৰু ই কেৱল সময়ৰ সৈতে হ্ৰাস হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে", শ্ৰুজন ফাইনেন্সিয়েল চাৰ্ভিচেছ এলএলপিৰ প্ৰতিষ্ঠাপক অংশীদাৰ দীপালী সেনে ব্যাখ্যা কৰে।


সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা আঁচনিত বিনিয়োগ কৰি, এজন বিনিয়োগকাৰীয়ে কেৱল কন্যা সন্তানৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰাই নহয়, কৰ লাভালাভো লাভ কৰিব। এছ.এছ.ৱাই. আঁচনিত ই.ই.ই. (ৰেহাই, ৰেহাই, ৰেহাই) স্থিতি আছে, অৰ্থাৎ ধাৰা 80চি-ৰ অধীনত বাৰ্ষিক জমা, জমা হোৱা সূত আৰু ম্যাদপুৰ্তিৰ ওপৰত উলিওৱা পৰিমাণ সকলোবোৰ প্ৰতি বছৰে ₹1,50,000 লৈকে কৰৰে ৰেহাই দিয়া হয়।


"নিশ্চিত আগ্ৰহ নিশ্চিতভাৱে পৰিয়ালবোৰৰ বাবে ছোৱালী জনীৰ বাবে এক পুঁজি সংগ্ৰহ কৰাৰ এক উৎকৃষ্ট উপায়। অৱশ্যে, প্ৰতি বছৰে সৰ্বাধিক 1,50,000 ₹ অৱদানৰ সীমাৰ সৈতে সূতৰ হাৰ হ্ৰাস কৰাটো শিশুৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ অপৰ্যাপ্ত হ'ব পাৰে। সেয়েহে এটা পৰিয়ালৰ বাবে সামগ্ৰিক ৰণনীতি হ'ব লাগে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত অৱদানৰ সৈতে ইকুইটি বিনিয়োগএকত্ৰিত কৰা", সেনে কয়।


সেয়েহে, তেওঁলোকৰ ছোৱালীৰ উচ্চ শিক্ষা বা বিবাহৰ বাবে তেওঁলোকৰ ইকুইটি বিনিয়োগৰ পৰিপূৰক হিচাপে এক স্থিৰ উপাৰ্জন সামগ্ৰী বিচৰা পৰিয়ালবোৰৰ বাবে, সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা চোৱাৰ বাবে এক ভাল বিকল্প।

It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…

Post a Comment