Search Suggest

Omicron প্ৰকাৰে ভাৰতত তৃতীয় তৰংগসৃষ্টি কৰিব নেকি?

 চৰকাৰে নাগৰিকসকলক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰিবলৈ আৰু কৰোনাভাইৰাছৰ Covid-19 ওমাইক্ৰন Omicron প্ৰকাৰৰ বিস্তাৰৰ মাজত সংক্ৰমণৰ আন এক ঢৌ প্ৰতিহত কৰিবলৈ সকলো বিদ্যমান কোভিড-19 (Covid-19 ) প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে।

Written By: Online Tech News 2022 | News : Online information | Tittle : Omicron প্ৰকাৰে ভাৰতত তৃতীয় তৰংগসৃষ্টি কৰিব নেকি?



নতুন Covid-19 প্ৰকাৰ Omicron বিশ্বজুৰি উদ্বেগ বৃদ্ধি কৰিছে। এতিয়ালৈকে ভাৰতত দুটা নিশ্চিত ঘটনা আৰু Omicron আৰু কেইবাটাও সন্দেহযুক্ত ব্যক্তিৰ সৈতে, চৰকাৰে উদ্বেগজনক কৰোনাভাইৰাছ Covid-19 প্ৰকাৰটো অধিক বিয়পি পৰাৰ পৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সকলো ব্যৱস্থা বৃদ্ধি কৰিছে। অৱশ্যে, Covid-19 মহামাৰীৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত ডেল্টা প্ৰকাৰৰ Delta variant দ্বাৰা হোৱা ধ্বংসৰ সাক্ষী হোৱাৰ পিছত ই নাগৰিকসকলৰ মাজত বৰ্ধিত উদ্বেগ বন্ধ কৰা নাই।

ভয়দূৰত ৰাখিবলৈ, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ World Health Organization (WHO) সৈতে সঘনাই সোধা প্ৰশ্নৰ এখন তালিকা প্ৰকাশ কৰে।


Omicron কেনেকৈ 'উদ্বেগৰ প্ৰকাৰ' হৈ পৰিছিল আৰু ইয়াক কেনেকৈ চিনাক্ত কৰা হয়?



নৱেম্বৰত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে প্ৰতিবেদিত হোৱা শেহতীয়া জ্ঞাত কৰোনাভাইৰাছ প্ৰকাৰ অমাইক্ৰনে পৰিৱৰ্তনৰ "অতি উচ্চ" হাৰ দেখুৱাইছে।

কেন্দ্ৰই কয়, "ওমাইক্ৰনত পৰিৱৰ্তনৰ সংগ্ৰহ, যিআগতে ব্যক্তিগতভাৱে বৰ্ধিত সংক্ৰমণশীলতা আৰু/বা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ফাঁকিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল, আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাত ইতিবাচক ঘটনাৰ সংখ্যা হঠাতে বৃদ্ধি হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, World Health Organization বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই  Omicron উদ্বেগৰ এক প্ৰকাৰ (VoC) হিচাপে ঘোষণা কৰিছে।"

এছ.এ.আৰ.এছ.-চি.ও.ভি.-2- (SARS-CoV-2) ৰ বাবে আটাইতকৈ স্বীকৃত পৰীক্ষা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি Omicron প্ৰকাৰ চিনাক্ত কৰা হয়, অৰ্থাৎ আৰ.টি.-পি.চি.আৰ. RT--PCR পদ্ধতি, তাৰ পিছত চূড়ান্ত নিশ্চিতকৰণৰ বাবে জিনোম অনুক্ৰম।

কি সাৱধানতা অৱলম্বন কৰা উচিত?



ওমাইক্ৰনৰ সৈতে কোভিড-19 (Covid-19)সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ ব্যৱস্থাবোৰ আগৰ প্ৰকাৰবোৰৰ দৰে একে থাকে – সঠিকভাৱে মুখা পিন্ধা, কোভিড-19 ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰা, সামাজিক দূৰত্ব আৰু বায়ু চলাচল সৰ্বাধিক সম্ভৱ বাহাল ৰখা।

Omicron বিৰুদ্ধে বিদ্যমান ভেকছিনবোৰ কাৰ্যকৰী নেকি?



কৰোনাভাইৰাছৰ #coronavirus শেহতীয়া প্ৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে টিকাকৰণ অকাৰ্যকৰী বুলি কৰা অনুমানক খাৰিজ কৰি কেন্দ্ৰই উল্লেখ কৰে, "বৰ্তমানৰ ভেকছিনবোৰে Omicron কাম নকৰে বুলি কোনো প্ৰমাণ নাই।"

যদিও অধ্যয়নবোৰে দেখুৱায় যে নতুন চাপৰ ফলত টিকাকৰণ কৰা নাগৰিকসকলৰ মাজত পুনৰ সংক্ৰমণ হ'ব পাৰে, চৰকাৰে কৈছিল যে "ভেকছিনে এতিয়াও গুৰুতৰ ৰোগৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে আৰু উপলব্ধ ভেকছিনৰ সৈতে টিকাকৰণ গুৰুত্বপূৰ্ণ"।

তৃতীয় ঢৌটো সোনকালেই হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে নেকি?

দক্ষিণ আফ্ৰিকাই ওমাইক্ৰন প্ৰকাৰৰ উদ্ভৱৰ সৈতে কৰোনাভাইৰাছ মহামাৰীৰ চতুৰ্থ ঢৌ ঘোষণা কৰিছে।

অৱশ্যে, চৰকাৰে কৈছে, "ভাৰতত টিকাকৰণৰ দ্ৰুত গতি আৰু উচ্চ চেৰোপজিটিভিটিৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত ডেল্টা প্ৰকাৰৰ উচ্চ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত, ৰোগটোৰ তীব্ৰতা কম হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে"।

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে লগতে কয়, "দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বাহিৰৰ দেশসমূহৰ পৰা ওমাইক্ৰন Omicron ৰ ঘটনা ক্ৰমান্বয়ে প্ৰতিবেদিত হৈছে আৰু ইয়াৰ বিশেষত্বৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, ই ভাৰতকে ধৰি অধিক দেশলৈ বিয়পি পৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।"

ভাৰতে ওমাইক্ৰনৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ প্ৰতি কেনে দৰে সঁহাৰি দিছে?

কেন্দ্ৰই, বৈজ্ঞানিক আৰু চিকিৎসা সম্প্ৰদায়ৰ সহায়ত, পৰিস্থিতিটো নিবিড়ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰি আছে আৰু সংক্ৰমণৰ আন এক বৃদ্ধি পৰিহাৰ কৰিবলৈ সময়ে সময়ে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰি আছে।


It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…