-->

Guru Nanak Jayanti 2022 date and significance in Assamese Everything you need to know

 

 Blog Online Tech News l Updated Nov 17, 2022 | 05:18 IST

Guru Nanak Jayanti 2022 date and significance in Assamese Everything you need to know


গুৰু নানক জয়ন্তী 2022 তাৰিখ আৰু তাৎপৰ্য: আপুনি জনা প্ৰয়োজনীয় সকলোবোৰ  --  গুৰু নানক জয়ন্তী 2022 তাৰিখ Guru Nanak Jayanti 2022 date  এই বছৰ শিখসকলে শিখ ধৰ্মৰ প্ৰতিষ্ঠাপক গুৰু নানক দেৱজীৰ ৫৫২ তম জন্ম জয়ন্তী পালন কৰিব। গুৰু নানক জয়ন্তী বা গুৰু পূৰব 2022 তাৰিখ, তিথি আৰু অন্যান্য বিৱৰণ জানিবলৈ পঢ়ক।


Guru Nanak Jayanti Key Highlights in Assamese


° গুৰু নানক জয়ন্তীয়ে গুৰু নানক দেৱৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰে ।


° গুৰু নানক দেৱজীৰ জন্ম ১৪৬৯ চনত কাৰ্তিক পুৰাণমাচী তিথিত বিক্ৰমী বৰ্ষপঞ্জি অনুসৰি হৈছিল ।


° এই বছৰ শিখসকলে গুৰু নানক দেৱজীৰ ৫৫২ তম জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰিব।


গুৰু নানক দেৱ জী জয়ন্তী বা প্ৰকাশ উৎসৱ, যাক গুৰু পূৰব বুলিও জনা যায়, শিখসকলৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠানবোৰৰ ভিতৰত এটা। এই দিনটোত শিখ ধৰ্মৰ (শিখ ধৰ্ম) প্ৰতিষ্ঠাপক গুৰু নানক দেৱৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰা হয়। বিশ্বব্যাপী শিখসকলে তেওঁলোকৰ গুৰুক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে, যি ১৪৬৯ চনত লাহোৰৰ ওচৰত (আধুনিক পাকিস্তানত) ৰায় ভোই কি তালৱান্দিত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল, যাক এতিয়া নানাকা চাহিব বুলি জনা যায়।


গুৰু নানক জয়ন্তীৰ তাৰিখ অৱশ্যে প্ৰতি বছৰে গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি সলনি হৈ থাকে। পৰম্পৰাগত বিক্ৰমী বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি, শিখ গুৰুৰ জন্ম কাৰ্তিক (কট্টক) পূৰ্ণিমা (পুৰাণমাচী)ত হৈছিল। এই বছৰ, শিখসকলে গুৰু নানক দেৱজীৰ 552 তম জন্ম জয়ন্তী পালন কৰিব। সেয়েহে, গুৰু নানক জয়ন্তী 2022 তাৰিখ, তিথি আৰু অন্যান্য বিৱৰণ জানিবলৈ পঢ়ক।


গুৰু নানক জয়ন্তী 2022 তাৰিখ

এই বছৰ, গুৰু পূৰৱ 19 নৱেম্বৰত উদযাপন কৰা হ'ব।


কাৰ্তিক পুৰাণমাচি তিথি 2022

পুৰাণমাছি তিথি ১৮ নৱেম্বৰৰ দুপৰীয়া ১২:০০ বজাত আৰম্ভ হয় আৰু ১৯ নৱেম্বৰৰ আবেলি ২:২৬ বজাত সমাপ্ত হয়।

উৎসৱবোৰ পুৰাণমাচী দিনৰ দুদিন আগতে (পূৰ্ণিমা দিৱস) আৰম্ভ হয়। আৰু ইয়াত নিম্নলিখিত ৰীতি-নীতিবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।


গুৰু নানক জয়ন্তীৰ দুদিন আগতে অখণ্ড পথৰ সৈতে উৎসৱআৰম্ভ হয়। গুৰু গ্ৰন্থ চাহিব জীৰ (পবিত্ৰ গ্ৰন্থ আৰু শিখসকলৰ একাদশ গুৰু) আঠচল্লিশ ঘণ্টাৰ বাবে নিৰৱচ্ছিন্ন আবৃত্তিক অখণ্ড পথ বুলি কোৱা হয়।


গুৰু নানক জয়ন্তীৰ এদিন আগতে, নগৰ কীৰ্তন আয়োজন কৰা হয়। এটা শোভাযাত্ৰা পাঞ্জ পেয়াৰাসকলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয়। তেওঁলোকে নিশান চাহিব (শিখ পতাকা) বহন কৰে, আৰু পালাখি (পবিত্ৰ গুৰু গ্ৰন্থ চাহিব জী কঢ়িয়াই অনা পালকুইন) সম্পন্ন কৰা হয়। আৰু অনুষ্ঠানটোত শিখ সমৰ কলা বিশেষজ্ঞসকলৰ গাটকা প্ৰদৰ্শনও অন্তৰ্ভুক্ত আছে।


প্ৰভাত ফেৰীসকল এটা শিখ উৎসৱৰ পৃথক বৈশিষ্ট্য। আৰু মূল দিনটোত উৎসৱবোৰ অমৃত ভেলাত আৰম্ভ হয়। প্ৰথমে, ৰাতিপুৱা ৰজাবোৰ আবৃত্তি কৰা হয়, তাৰ পিছত কথা আৰু কীৰ্তনৰ বৰ্ণনা কৰা হয়। তাৰ পিছত, প্ৰাৰ্থনাৰ পিছত, শিখসকলে লংগৰ বা সামূহিক আহাৰৰ বাবে একত্ৰিত হয়। আহাৰৰ (লংগৰ) পিছত, কথা আৰু কীৰ্তন আবৃত্তি অব্যাহত থাকে, আৰু উৎসৱবোৰ নিশা গুৰবানী উপস্থাপনৰ সৈতে সমাপ্ত হয়।