Search Suggest

Happy Assamese New Year 2022 In Assamese Language: Why is Bohag Bihu Called Rongali Bihu?

 "বহাগ বিহুৱে ইয়াৰ নাম টো অসম বৰ্ষপঞ্জিৰ প্ৰথম মাহ বহাগৰ পৰা লাভ কৰে, উৎসৱটো ৰোঙালী বিহু নামেৰেও জনপ্ৰিয়"

Happy Assamese New Year 2022 In Assamese Language: Why is Bohag Bihu Called Rongali Bihu?
১৪ এপ্ৰিলত অসম নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণি হয়, যাক বহাগ বিহু বা ৰঙালী বিহু বুলিও কোৱা হয়। বহাগ বিহুউৎসৱেও বসন্ত ঋতুৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে। -happy Rongali Bihu 2022


Happy Assamese New Year 2022 In Assamese Language: অসমৰ অন্যতম প্ৰধান উৎসৱ বহাগ বিহুয়ে অসমন নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণি আৰু বসন্ত ঋতুৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে। বাৰ্ষিক বতৰৰ কেলেণ্ডাৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, তিনি প্ৰকাৰৰ বিহু আছে: বহাগ বা ৰঙালী (bohag bihu or Rongali Bihu ) যাক এপ্ৰিলত উদযাপন কৰা হয়, কাতি বিহু বা কাৰ্তিকে (Kati bihu) অক্টোবৰত উদযাপন কৰে আৰু মাঘ বা মাঘৰ দোমাহী যি প্ৰতি বছৰে জানুৱাৰীত পৰে। এই বছৰ, বহাগ বিহু (bohag bihu) আজিৰ পৰা, 14 এপ্ৰিলৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব।

Also Read: Magh Bihu 2022: Celebration in Assam With Good Messages And Wishes, When is magh Bihu in Assam?

বহাগ বিহুক ৰঙালী বিহু বুলি কিয় কোৱা হয়: Why is Bohag Bihu Called Rongali Bihu?


বিহু (Bihu) শব্দটো সংস্কৃত শব্দ বিশুৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে শস্য চপোৱাৰ বতৰৰ আগতে "ভগৱানৰ পৰা আশীৰ্বাদ আৰু সমৃদ্ধি বিচাৰিবলৈ"। যদিও বহাগ বিহুৱে ইয়াৰ নাম টো অসম বৰ্ষপঞ্জিৰ প্ৰথম মাহ বহাগৰ পৰা লাভ কৰে, উৎসৱটো ৰোঙালী বিহু নামেৰেও জনপ্ৰিয়।


নামটো ৰং শব্দৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে যাৰ অৰ্থ হৈছে সুখ, উদযাপন আৰু আমোদ। যদিও তিনিওটা বিহু উৎসৱ শস্য চপোৱাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, ৰঙালী এনে এটা সময়ত পৰে যেতিয়া খেতিয়কসকলৰ বাবে কোনো কাম নাথাকে কিন্তু সংৰক্ষণ আৰু উপভোগ কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ত আছে। গতিকে উৎসৱৰ নামটোৱে উদযাপনশৈলীৰ উৎসৱ, আনন্দ আৰু সুখ প্ৰতিনিধিত্ব কৰে।


ৰঙালী বিহু উদযাপনৰ বাবে, অসমীয়া লোকসকলে তেওঁলোকৰ পৰম্পৰাগত পোছাক যেনে ধুতি, গামোচা আৰু মেখেলা চাদৰ পিন্ধি সাজু হয় আৰু পৰম্পৰাগত বিহু গীত বা গান গাই বৃত্তত নৃত্য কৰে। উৎসৱটো সাত দিনধৰি উদযাপন কৰা হয়।


ৰঙালী বিহুৰ প্ৰথম দিনটো, যাক গোৰু বিহু বুলিও জনা যায়, গৰুৰ বাবে উৎসৰ্গিত আৰু সাধাৰণতে বহিৰ্গামী বছৰৰ অন্তিম দিনটোত পৰে। আজিৰ দিনটোত, কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ গৰুবোৰক হালধি গুৰি আৰু মাহজাতীয় শস্যৰে তৈয়াৰ কৰা মাহ-হালধি প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে তেওঁলোকক গা ধুবলৈ পুখুৰী বা নদীলৈ লৈ যায়। তাৰ পিছত গৰুবোৰ উদ্ভিদৰ ডালেৰে সজোৱা হয়।


পিছদিনা যাক মানুহ বিহু বুলি জনা যায়, নতুন বছৰৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে আৰু মানুহে নতুন কাপোৰ পিন্ধে আৰু উদযাপন উপলক্ষে মিঠাই খায়। তৃতীয় দিন, গোসাই বিহু, উপাসনাৰ দিন আনহাতে চতুৰ্থ দিনা কুতুম বিহু, মানুহে তেওঁলোকৰ আত্মীয়সকলক সাক্ষাৎ কৰে।


চেনেহী বিহু প্ৰেমিকসকলৰ বাবে সংৰক্ষিত যিসকলে "বিহুৱান" নামৰ উপহাৰ বিনিময় কৰে। উৎসৱটো মেলা বিহুৰ সৈতে সমাপ্ত হয় যেতিয়া মানুহে মেলাআয়োজন কৰে।


উদযাপনৰ সাত দিনজুৰি, বিভিন্ন ধৰণৰ অসমীন ৰন্ধনপ্ৰণালী প্ৰস্তুত কৰা হয় আৰু সামূহিক ভোজৰ আয়োজন কৰা হয়।


Happy Rongali Bihu 2022 in Assamese language: Wishes, Images, Status, Quotes, Messages and WhatsApp Greetings to Share on Rongali Bihu

Happy Bohag Bihu 2022 in Assamese language: Wishes, Images, Status, Quotes, Messages and WhatsApp Greetings to Share on Rongali Bihu


Happy Bohag Bihu 2022 in Assamese language: শুভ বহাগ বিহু 2022 শুভেচ্ছা, ছবি ইয়াত কিছুমান সুন্দৰ শুভেচ্ছা, ছবি, শুভেচ্ছা আৰু উদ্ধৃতি দিয়া হৈছে যাক আপুনি ৰঙালী বিহুত আপোনাৰ প্ৰিয়জনৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিব পাৰে


শুভ ব'হাগ বিহু ২০২২: ৰঙালী বিহুৰ ইচ্ছা উদ্ধৃতি, স্থিতি, বাৰ্তা, ফটোঃ আজি, ১৪ এপ্ৰিলত অসম নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণি হয়, যাক বহাগ বিহু বা ৰঙালী বিহু বুলিও কোৱা হয়। বহাগ বিহুউৎসৱেও বসন্ত ঋতুৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে। উৎসৱটো অসমত এটা আঞ্চলিক বন্ধৰ দিন আৰু চুবুৰীয়া ৰাজ্য অৰুণাচল প্ৰদেশত বন্ধৰ দিন হিচাপেও পালন কৰা হয়। বহাগ বিহু উৎসৱ টো অসম সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলৰ বাবে এক ৰাষ্ট্ৰীয় উৎসৱ আৰু ৰাজ্যখনত বৃহৎ পৰিমাণে উদযাপন কৰা হয়।


যদিও আদিবাসী লোকসকলে বহাগ বিহু উৎসৱ উদযাপন কৰে, ই বিভিন্ন অসম সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলক একত্ৰিত কৰে যিসকলে এই উৎসৱৰ সৈতে তেওঁলোকৰ বৈচিত্ৰ্য উদযাপন কৰে।


বহাগ বিহু ৭ দিনৰ বাবে উদযাপন কৰা হয় আৰু পৰম্পৰাগত ব্যঞ্জনবোৰ ভোজৰ অংশ হোৱাৰ সৈতে আড়ম্বৰপূৰ্ণ ভোজ প্ৰস্তুত কৰা হয়। মহিলাসকলে বনফায়াৰৰ চাৰিওফালে নৃত্য কৰে আৰু নতুন কাপোৰ শোভিত কৰে। নতুন বছৰক আদৰণি জনোৱাৰ বাবে মানুহে বিহু নৃত্য পৰিৱেশন কৰে।


বহাগ বিহু উপলক্ষে, আপুনি আপোনাৰ বন্ধুবৰ্গ আৰু পৰিয়ালৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিব পৰা কিছুমান উদ্ধৃতি আৰু ইচ্ছা ইয়াত দিয়া হৈছে:


১. বহাগ বিহু উপলক্ষে আপোনাক আৰু আপোনাৰ পৰিয়াললৈ উষ্ম শুভেচ্ছা।


২. আপোনাৰ এটা সুখী আৰু সমৃদ্ধিশালী নৱবৰ্ষ হওঁক। শুভ ৰঙালী বিহু।


৩. বহাগ বিহুক মুকলি বাহু আৰু মুকলি মনেৰে স্বাগতম জনাওঁ আহক।


৪. শুভ বহাগ বিহু! এই নতুন বছৰটো প্ৰেম আৰু ইতিবাচকতাৰে আৰম্ভ কৰোঁ আহক।


৫. ৰঙালী বিহু উপলক্ষে সকলোৰে জীৱনত সুখ আৰু আনন্দ বিয়পাবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ হওঁ আহক।


৬. আমি ৰঙালী বিহুক অতি আশা আৰু আগ্ৰহেৰে স্বাগতম জনাইছো। সুখ আৰু সমৃদ্ধিৰে পৰিপূৰ্ণ এবছৰৰ বাবে অপেক্ষা কৰোঁ আহক।


৭. বহাগ বিহু উপলক্ষে মৰম আৰু উষ্ম শুভেচ্ছা প্ৰেৰণ কৰা। নতুন বছৰটোৱে আপোনাৰ বাবে যথেষ্ট সফলতা আনিব পাৰে।


8. ইয়াত আপোনাৰ সুস্বাস্থ্য আৰু এক সমৃদ্ধদীঘল ীয়া জীৱন কামনা কৰা হৈছে। শুভ ৰঙালী বিহু।


৯. শুভ অসমী নৱবৰ্ষ দিৱস ২০২২।


১০. ভগৱানে আপোনাক তেওঁৰ পছন্দৰ আশীৰ্ব্বাদৰ দ্বাৰা আশীৰ্ব্বাদ কৰক। শুভ বহাগ বিহু।

It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…

Post a Comment