-->

Narasimha Jayanti 2022: নৰসিংহ জয়ন্তী আজি, উপাসনাৰ শুভ সময় আৰু পদ্ধতি জানক

 Narasimha Jayanti ২০২২: আজিৰ দিনটোতে ভগৱান বিষ্ণুৱে নৰসিংহ (Narasimha) হিচাপে অৱতাৰণা কৰি ৰাক্ষস হিৰণ্যকশিপুক (Hiranyakashipu) হত্যা কৰিছিল।  ঈশ্বৰৰ এই অৱতাৰটো আধা পুৰুষ আৰু আধা সিংহ।  নৰসিংহ জয়ন্তীৰ শুভ (Narasimha Jayanti Auspicious Time And Worship Method )সময় আৰু উপাসনা পদ্ধতি জানক।


Pradip Sharma | প্ৰদীপ শৰ্মা - Publish: Sat, 14 May 2022 09:28 AM (IST) -  Updated: Sat, 14 May 2022 09:28 AM (IST)


Assam Guwahati, Narasimha Jayanti 2022: বৈশাখ মাহৰ শুক্লা পক্ষৰ চতুৰ্দশীত নৰসিংহ জয়ন্তী (Narasimha Jayanti is celebrated on Chaturdashi of Shukla Paksha of Vaishakh month.) উদযাপন কৰা হয়।  আজিৰ দিনটোত ভগৱান বিষ্ণুৱে নৰসিংহৰ অৱতাৰ গ্ৰহণ কৰি তেওঁৰ সৰ্বোচ্চ ভক্ত প্ৰহ্লাদক ৰাক্ষস ৰজা হিৰণ্যকশিপুৰ পৰা ৰক্ষা কৰে।  তেওঁ এই অৱতাৰত ৰাক্ষসক হত্যা কৰি ধৰ্ম প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।  নৰসিংহ জয়ন্তীৰ শুভ সময়, উপাসনা পদ্ধতি আৰু গুৰুত্ব জানক। (Narasimha Jayanti Auspicious Time And Worship Method In Assamese language)


নৰসিংহ জয়ন্তী 2022 তাৰিখ আৰু সময় - Narasimha Jayanti 2022 date and time

নৰসিংহ জয়ন্তীৰ (Narasimha Jayanti) দিনা সন্ধিয়া পূজা কৰা হয়।  ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ টো হ'ল যে ৰাক্ষস হিৰণ্যকশিপুৰ এটা আশীৰ্বাদ আছিল যে তেওঁক কোনো প্ৰহৰ, ভূমি, বায়ু, আকাশ, জুই আৰু কোনো মানুহ, দেৱতা, জন্তু আৰু চৰাইৰ দ্বাৰা হত্যা কৰিব নোৱাৰি।  গতিকে ভগৱান বিষ্ণুৱে তেওঁৰ ভক্ত প্ৰহ্লাদক বচাবলৈ নৰসিংহ অৱতাৰ লৈছিল আৰু তেওঁ এটা স্তম্ভ ছিঙি ওলাই আহিছিল।  ইয়াৰ লগতে, তেওঁ হিৰণ্যকশিপুক তেওঁৰ উৰুবোৰ দুৱাৰমুখত ৰাখি হত্যা কৰিছিল।  ইয়াৰ লগতে, দিনটোৰ শেষৰ পৰা সন্ধিয়াৰ আৰম্ভণিৰ মাজত বধৰ সময় বাছনি কৰা হৈছিল।  এই কাৰণে, সন্ধিয়া ভগৱান নৰসিংহৰ উপাসনা কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।


নৰসিংহ জয়ন্তী 2022 ৰ উপাসনা পদ্ধতি - Worship method of Narasimha Jayanti 2022

Narasimha Jayanti 2022 Wishes and Quotes: नरसिंह जयंती की हार्दिक बधाई, ऐसे दें शुभकामनाएं
Narasimha Jayanti 2022 Wishes and Quotes: नरसिंह जयंती की हार्दिक बधाई, ऐसे दें शुभकामनाएं (image credit: Times Now Navabharat)


আজি, গোটেই দিনটো শ্ৰী হৰিৰ অৱতাৰ ভগৱান নৰসিংহৰ ওপৰত ধ্যান কৰক।  আনহাতে, উপাসনাৰ বাবে, এটা পোষ্টত হালধীয়া কাপোৰ ৰাখি এখন ছবি বা মূৰ্তি স্থাপন কৰক।  ইয়াৰ পিছত, শংখ বা লোটাৰ জৰিয়তে জলঅভিষেক কৰক।  ইয়াৰ পিছত, শ্ৰী হৰিৰ অৱতাৰক ফুল, মালা, হালধীয়া চন্দন কাঠ, অক্ষত আদি আগবঢ়াওক।  ইয়াৰ পিছত, নাৰিকল, কেশৰ, ফল আৰু মিঠাই দিয়ক।  তাৰ পিছত ঘিউ চাকি আৰু ধূপ জ্বলাই ঈশ্বৰৰ ওপৰত ধ্যান কৰোঁতে মন্ত্ৰবোৰ জপ কৰক।  ইয়াৰ লগতে, খাদ্য নোখোৱাকৈ দ্বিতীয় দিনা সূৰ্য্যোদয়ৰ পৰা সূৰ্য্যোদয়লৈ উপবাস ৰাখিব।


নৰসিংহ জয়ন্তীৰ ধৰ্মীয় তাৎপৰ্য - Religious Significance of Narsingh Jayanti

Narasimha Jayanti 2022: आइए इन संदेशों और कोट्स के जरिए भगवान विष्णु के नरसिंह अवतार से करें कामना
मैं भगवान नरसिंह से प्रार्थना करता हूं कि वे फिर से इस ग्रह पर प्रकट हों और हम सभी के लिए एक सुखी और धन्य जीवन के लिए आवश्यक कार्य करें…
नरसिंह जयंती की शुभकामनाएं। (Image credit: asianetnews.com)


নৰসিংহ জয়ন্তী হিন্দু ধৰ্মৰ অন্যতম পবিত্ৰ উপবাস।  আজিৰ দিনটোত ভগৱান শ্ৰী হৰি বিষ্ণুৱে ধৰ্মৰ সুৰক্ষাৰ বাবে নৰসিংহৰ অৱতাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।  সেইকাৰণে বিশ্বাস কৰা হয় যে আজিৰ দিনটোত আইনৰ দ্বাৰা ভগৱান নৰসিংহক উপাসনা কৰি, ঘৰখনত থকা সকলো সমস্যা আৰু সুখ আৰু শান্তিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পায়।


চতুৰ্দশী তাৰিখ আৰম্ভ: 14 মে 2022, শনিবাৰে আবেলি 23.23 মিনিটলৈকে


চতুৰ্দশী তাৰিখ সমাপ্ত হয়: 15 মে 2022, দেওবাৰে দুপৰীয়া 12:46 বজালৈ


মধ্যহনা সংকল্পৰ বাবে শুভ সময়: পুৱা 10.57 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 01.40 বজালৈ


সন্ধিয়া পূজাৰ সময়: আবেলি 04:22 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 07:05 বজালৈ


অস্বীকাৰ - Disclaimer


'এই প্ৰবন্ধত সন্নিবিষ্ট যিকোনো তথ্য/সামগ্ৰী/গণনাৰ শুদ্ধতা বা নিৰ্ভৰযোগ্যতা নিশ্চিত নহয়।  এই তথ্যবোৰ বিভিন্ন মাধ্যম / জ্যোতিষী / পঞ্জিকা / বক্তৃতা / বিশ্বাস / শাস্ত্ৰৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰি আপোনাক জনোৱা হৈছে।  আমাৰ উদ্দেশ্য হৈছে কেৱল তথ্য প্ৰদান কৰা, ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ইয়াক কেৱল তথ্য হিচাপে লোৱা উচিত।  তদুপৰি, ইয়াৰ যিকোনো ব্যৱহাৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ নিজেই দায়িত্ব হ'ব।'