Search Suggest

বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ এতিয়ালৈকে তোলা আটাইতকৈ গভীৰ ফটোখন উদযাপন! - Celebrating the most profound photograph ever taken of the universe!

আজি নাছাই প্ৰকাশ কৰিলে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ গভীৰ ইনফ্ৰাৰেড ফটো, যিখন জেমছ ৱেব স্পেচ টেলিস্কোপে তোলা হৈছে।

 আজি নাছাই প্ৰকাশ কৰিলে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ গভীৰ ইনফ্ৰাৰেড ফটো, যিখন জেমছ ৱেব স্পেচ টেলিস্কোপে তোলা হৈছে।  ছবিখন অন্বেষণ কৰক আৰু Google Arts & Culture ত অভিযান্ত্ৰিকতাৰ এই কৃতিত্বৰ বিষয়ে অধিক আৱিষ্কাৰ কৰক।

বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ এতিয়ালৈকে তোলা আটাইতকৈ গভীৰ ফটোখন উদযাপন! - Celebrating the most profound photograph ever taken of the universe!
বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ এতিয়ালৈকে তোলা আটাইতকৈ গভীৰ ফটোখন উদযাপন! - Celebrating the most profound photograph ever taken of the universe! (Image credit: Google Doodle)


এখন ছবিৰ মূল্য হাজাৰ জগত।  আজিৰ ডুডলে নাছাৰ জেমছ ৱেব স্পেচ টেলিস্কোপে তোলা বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ আটাইতকৈ গভীৰ অতি ৰঙা ফটোখন উদযাপন কৰিছে—যাক জে ডব্লিউ এছ টি বা ৱেব বুলিও কোৱা হয়—এটা বৈজ্ঞানিক পৰিঘটনা আৰু মানৱতাৰ অন্যতম বৃহৎ অভিযান্ত্ৰিক কৃতিত্ব।  ই হৈছে মহাকাশত স্থাপন কৰা আটাইতকৈ ডাঙৰ, শক্তিশালী আৰু জটিল অতি ৰঙা টেলিস্কোপ—আৰু ইতিহাসৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মহাকাশ প্ৰচেষ্টা!  আজি, উৰণৰ ছমাহৰ পাছত, নাছাই ৱেবৰ প্ৰথম কাৰ্যকৰী ছবি মুকলি কৰি নতুন গভীৰতা আৰু জগতসমূহ উন্মোচন কৰে।

ডিপ ফিল্ডৰ এখন ছবি—ব্ৰহ্মাণ্ডৰ এতিয়ালৈকে তোলা আটাইতকৈ গভীৰ ইনফ্ৰাৰেড ফটো!
ডিপ ফিল্ডৰ এখন ছবি—ব্ৰহ্মাণ্ডৰ এতিয়ালৈকে তোলা আটাইতকৈ গভীৰ ইনফ্ৰাৰেড ফটো!


 জে ডব্লিউ এছ টিৰ নামকৰণ কৰা হৈছে নাছাৰ দ্বিতীয় প্ৰশাসক জেমছ ই ৱেবৰ নামেৰে, যিয়ে প্ৰথম মানুহক চন্দ্ৰত অৱতৰণ কৰা এপ’ল’ অভিযানৰ নেতৃত্ব দিছিল।  ২০২১ চনৰ ২৫ ডিচেম্বৰত ফ্ৰান্স গিয়ানাৰ কৌৰ’ৰ গিয়ানা স্পেচ চেণ্টাৰৰ পৰা উৎক্ষেপণ কৰা এই টেলিস্কোপটো পৃথিৱীৰ পৰা ১৫ লাখ কিলোমিটাৰ (৯ লাখ ৪০ হাজাৰ মাইল) দূৰত্বত নিজৰ কক্ষপথত উপনীত হ’বলৈ এমাহ সময় লাগিছিল।  নাছা, ইউৰোপীয় মহাকাশ সংস্থা (ই এছ এ) আৰু কানাডাৰ মহাকাশ সংস্থা (চি এছ এ)ৰ সহযোগত এই উৎক্ষেপণ সম্ভৱ হৈছিল।

তৰা-গঠন অঞ্চল   কেৰিনা নেবুলা আকাশৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আৰু উজ্জ্বল নিহাৰিকাবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম, যিটো দক্ষিণৰ কেৰিনা নক্ষত্ৰমণ্ডলত প্ৰায় ৭৬০০ আলোকবৰ্ষ দূৰত অৱস্থিত।  নেবুলা হৈছে নক্ষত্ৰীয় নাৰ্চাৰী য’ত তৰা গঠন হয়।  কেৰিনা নেবুলাত সূৰ্যতকৈ কেইবাগুণো ডাঙৰ বহুতো বিশাল তৰা আছে।

তৰা-গঠন অঞ্চল

 কেৰিনা নেবুলা আকাশৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আৰু উজ্জ্বল নিহাৰিকাবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম, যিটো দক্ষিণৰ কেৰিনা নক্ষত্ৰমণ্ডলত প্ৰায় ৭৬০০ আলোকবৰ্ষ দূৰত অৱস্থিত।  নেবুলা হৈছে নক্ষত্ৰীয় নাৰ্চাৰী য’ত তৰা গঠন হয়।  কেৰিনা নেবুলাত সূৰ্যতকৈ কেইবাগুণো ডাঙৰ বহুতো বিশাল তৰা আছে।



 জে ডব্লিউ এছ টিৰ ছবিৰ ফলত এতিয়া জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলে ১৩.৫ বিলিয়ন বছৰ ধৰি বিস্তৃত মহাজাগতিক ইতিহাসৰ প্ৰতিটো পৰ্যায় আৰু আমাৰ তাৰকাৰাজ্যৰ বাহিৰৰ ৰহস্যসমূহ অধ্যয়ন কৰাৰ সুযোগ পাব।  নাছাৰ লক্ষ্য হৈছে ৱেবৰ সৈতে আৰম্ভণিৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড, সময়ৰ লগে লগে একাধিক তাৰকাৰাজ্য, তৰাৰ জীৱনচক্ৰ আৰু অন্যান্য জগতসমূহ অন্বেষণ কৰা।  আনকি বিগ বেঙৰ ৪০ কোটি বছৰৰ পিছত গঠন হোৱা তাৰকাৰাজ্যৰ পৰা পোহৰ পৰ্যবেক্ষণ কৰিবলৈও সক্ষম হ’ব, আৰু আন গ্ৰহৰ অক্সিজেন আৰু জৈৱিক অণু ধৰা পেলাবলৈও সক্ষম হ’ব জে ডব্লিউ এছ টিয়ে।


 ইতিহাসৰ বহুদিন ধৰি মানুহে ভাবি আহিছে, “আমি ইয়ালৈ কেনেকৈ আহিলোঁ?”  আৰু “ব্ৰহ্মাণ্ডত আমি অকলশৰীয়া নেকি?”  জে ডব্লিউ এছ টিয়ে আমাক এই প্ৰশ্নসমূহ আৰু অন্য তৰাসমূহক প্ৰদক্ষিণ কৰা দূৰৰ জগতসমূহ অন্বেষণ কৰিবলৈ আৰু আমাৰ সৌৰজগতৰ ব্যাপক অধ্যয়ন কৰিবলৈ অনুমতি দিব, যাৰ ফলত মহাকাশ দূৰবীণেৰে এতিয়ালৈকে লোৱা আটাইতকৈ চোকা অতি ৰঙা ছবিসমূহ উৎপন্ন হ’ব।  ই ভৱিষ্যতে অধিক বৈজ্ঞানিক অগ্ৰগতিৰ দুৱাৰ মুকলি কৰিব, আমি এতিয়াও আৱিষ্কাৰ কৰিব নোৱাৰা স্থান, সময় আৰু আকাশী বস্তুবোৰৰ ওপৰত এক নতুন পোহৰ উজ্জ্বল কৰি তুলিব৷


 আজিৰ ডুডলত এতিয়ালৈকে তোলা বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ আটাইতকৈ গভীৰ ইনফ্ৰাৰেড ফটোৰ লগতে জে ডব্লিউ এছ টিৰ পৰা অন্যান্য প্ৰাৰম্ভিক ছবিও আছে।  তলত সেইবোৰ অন্বেষণ কৰক!

It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…

Post a Comment