Search Suggest

ডঃ ভূপেন হাজৰিকাৰ জন্ম জয়ন্তীঃ গুগলে ভাৰতীয় কণ্ঠশিল্পী, সুৰকাৰ, চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতাৰ ৯৬ সংখ্যক জন্মদিন এটা বিশেষ ডুডলৰ জৰিয়তে উদযাপন কৰিলে

ড০ ভূপেন হাজৰিকাৰ জন্ম জয়ন্তীঃ ছয় দশকজোৰা কেৰিয়াৰৰ সময়ছোৱাত হাজৰিকাই দাদাচাহেব ফালকে বঁটা, পদ্মশ্ৰী, পদ্মভূষণকে ধৰি কেইবাটাও সন্মানীয় বঁটা লাভ

 ড০ ভূপেন হাজৰিকাৰ জন্ম জয়ন্তীঃ ছয় দশকজোৰা কেৰিয়াৰৰ সময়ছোৱাত হাজৰিকাই দাদাচাহেব ফালকে বঁটা, পদ্মশ্ৰী, পদ্মভূষণকে ধৰি কেইবাটাও সন্মানীয় বঁটা লাভ কৰিছিল।  তদুপৰি তেওঁক মৰণোত্তৰ ভাবে ভাৰত ৰত্নৰে সন্মানিত কৰা হয়


ডঃ ভূপেন হাজৰিকাৰ জন্ম জয়ন্তীঃ গুগলে ভাৰতীয় কণ্ঠশিল্পী, সুৰকাৰ, চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতাৰ ৯৬ সংখ্যক জন্মদিন এটা বিশেষ ডুডলৰ জৰিয়তে উদযাপন কৰিলে


শতাধিক চলচ্চিত্ৰৰ সংগীত সৃষ্টি কৰা প্ৰশংসিত অসমীয়া-ভাৰতীয় গায়ক, সুৰকাৰ, চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা ড০ ভূপেন হাজৰিকা দেৱৰ আজিৰ ডুডলত ৯৬ সংখ্যক জন্মদিন উদযাপন কৰা হৈছে।  তেওঁ উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ অন্যতম আগশাৰীৰ সমাজ-সাংস্কৃতিক সংস্কাৰক আছিল, যাৰ সৃষ্টি আৰু ৰচনাই সকলো স্তৰৰ মানুহক একত্ৰিত কৰিছিল।  মুম্বাইৰ অতিথি শিল্পী ৰুতুজা মালিয়ে চিত্ৰিত কৰা এই শিল্পকৰ্মত হাজৰিকাই অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ আৰু লোকসংগীতক জনপ্ৰিয় কৰি তোলাৰ কামক উদযাপন কৰিছে।

১৯২৬ চনৰ আজিৰ দিনটোতে উত্তৰ-পূব ভাৰতত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল হাজৰিকাৰ।  তেওঁৰ গৃহ ৰাজ্য অসম এনে এক অঞ্চল য’ত সদায়ে বিভিন্ন জনজাতিৰ লগতে কেইবাটাও থলুৱা গোটৰ বাসস্থান হৈ আহিছে—যেনে বডো, কাৰ্বি, মিছিং আৰু সোণোৱাল-কছাৰীসকল।  সৰুতে হাজৰিকা ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল সেই প্ৰবল ব্ৰহ্মপুত্ৰ নৈৰ পাৰৰ জীৱনক লৈ গীত আৰু লোককথাৰে আগুৰি।


গুগলে কয়, "ভূপেন হাজৰিকা, জন্মদিনৰ শুভেচ্ছা থাকিল! আপোনাৰ গীত আৰু চলচ্চিত্ৰই অসমৰ চহকী সংস্কৃতিৰ প্ৰতি সন্মানৰ আদেশ অব্যাহত ৰাখিছে।"


 ইয়াত লগতে কোৱা হৈছে যে, "মুম্বাইৰ অতিথি শিল্পী ৰুতুজা মালিয়ে চিত্ৰিত কৰা এই শিল্পকৰ্মই হাজৰিকাই অসমীয়া চিনেমা আৰু লোকসংগীতক জনপ্ৰিয় কৰাৰ বাবে কৰা কামক উদযাপন কৰিছে।"


 সৰুতে হাজৰিকাই প্ৰবল ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পাৰৰ জীৱনৰ গান আৰু লোককথাৰে আগুৰি ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল, আৰু তেওঁৰ সংগীত প্ৰতিভাই প্ৰখ্যাত অসমীয়া গীতিকাৰ জ্যোতিপ্ৰসাদ আগৰৱালা, চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছিল, যিসকল আছিল অসমৰ ধনীসকলৰ ডয়ন  সাংস্কৃতিক ইতিহাস।


 আপুনি জানেনে ভূপেন হাজৰিকা এজন অসমীয়া-ভাৰতীয় শিশু প্ৰডিজি আছিল যিয়ে মাত্ৰ ১২ বছৰ বয়সতে ফিল্ম ষ্টুডিঅ’ৰ বাবে গান গোৱা আৰু সংগীত ৰচনা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল!?



It's Me �� Pradip Sharma ,,, it was being stuck in a dead-end job working for a micro-managing supervisor. There was an incident at work where my supervisor overstepped his bounds. He did somethi…

Post a Comment